• firma@gumienny.pl
  • |
  • (61) 640 11 25
  • |
  • Poniedziałek - Piątek: 7:30 - 17:00, Sobota: 8:00 - 13:00
  • Znajdziesz nas na

Artykuły

-

Kocioł gazowy jednofunkcyjny

Dodano: wtorek 28 lutego 2023

Kocioł gazowy jednofunkcyjny jak sama nazwa wskazuje wykonuje tylko jedna funkcję w naszym domu. Zazwyczaj pracuje on tylko na rzecz centralnego ogrzewania, jednak możemy go doposażyć w dodatkowy zasobnik na wodę, co pozwoli również na ogrzewanie przez kocioł ciepłej wody użytkowej dla domowników.


 

Zasada działania:

Paliwem zasilającym kocioł gazowy jest, jak sama nazwa wskazuje, gaz - gaz ziemny lub gaz propan-butan, lub LNG. Kotły te mogą występować jako wersje tradycyjne (atmosferyczne turbo) lub jako wersje kondensacyjne. Najbardziej ekologicznym i efektywnym jest wersja kondensacyjna. Różnica między nimi polega na wykorzystaniu ciepła zawartego w parze wodnej gorących spalin, którą doprowadza się do skroplenia. Możliwości te daje zawarty w gazie ziemnym wodór, z którego powstaje para wodna. To właśnie z niej pobierana jest energia po uprzednim skropleniu jej do punktu rosy. Sprawia to między innymi, że prawidłowo działający kocioł kondensacyjny wytwarza spaliny o temperaturze niemal dwukrotnie niższej niż w tradycyjnych kotłach.

Kotły jednofunkcyjne ogrzewają wyłącznie instalację centralnego ogrzewania. Mimo tego posiadamy możliwość zwiększenia funkcji wypełnianych przez taki kocioł doposażając go w zasobnik ciepłej wody użytkowej. Możliwość ogrzewania takiej wody to wynik tego, że uprzednio podgrzana woda w kotle gazowym jest doprowadzana do zasobnika wody, który ogrzewa wodę na cele użytkowe domowników. Istnieje również możliwość połączenia zasobnika z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła, co dodatkowo zwiększy funkcjonalność.

Kotły kondensacyjne występują z zamkniętą komorą spalania w dwóch wariantach: powietrze pobierane jest bezpośrednio z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł lub powietrze jest pobierane z zewnątrz za pomocą specjalnych przewodów powietrzno-spalinowych.

Czym się kierować wybierając taki kocioł?

  • Moc kotła - zależy od strat ciepła oraz potrzebnej jej ilości do zasilania ciepłej wody użytkowej. Dobieramy do powierzchni budynku i jego stanu technicznego (rodzaj okien, rodzaj docieplenia, itd.).

  • Temperatury zasilania oraz powrotu - kocioł będzie uzyskiwać inną moc, jeżeli pracować będzie z instalacją niskotemperaturową i z instalacją wysokotemperaturową; przyjmuje się, że maksymalna temperatura powrotu nie może przekraczać 56?C.

  • Ciśnienie robocze - decyduje o wykorzystaniu kotła w określonym typie hydraulicznym instalacji.

Podsumowanie:

Kotły gazowe jednofunkcyjne są głownie polecane dla domków jednorodzinnych, które posiadają wiele punktów poboru wody, w tym prysznice oraz wanny. Warto pamiętać, że również instalacja takiego kotła jest bardziej skomplikowana w stosunku do kotłów dwufunkcyjnych.

W celu uzyskania dokładniejszych informacji, doradztwa i montażu zapraszamy do kontaktu (zakładka „kontakt”).

 

Dlaczego właśnie my
-
Doświadczenie i wysoki poziom świadczonych usług!
Jesteśmy
-
AUTORYZOWANYM PRZEDSTAWICIELEM
Buderus, Ferroli, Jeremias, Poujoulat, Diamont, Defero
Firma Gumienny - FG Plus
Dane adresowe

SIEDZIBA FIRMY
ul. Osiedlowa 32
62-302 Węgierki

PUNKT SPRZEDAŻY
ul. Kościuszki 14
62-300 Września

TOP PARTNER BUDERUS
ul. Kościuszki 14
62-300 Września
Szybki kontakt

  • tel: (61) 640 11 25
  • mail: firma@gumienny.pl


Social media