Blog
Zmiękczacz wody
Dodano: poniedziałek 27 lutego 2023
Jak działa zmiękczacz?
Woda jest przepuszczana przez filtracyjne złoże – żywicę jonowymienną. Żywica wyłapuje związki magnezu oraz wapnia (w uściśleniu – kationy tych związków). Kiedy złoże zostanie wystarczająco nasycone jonami, których chcemy się pozbyć konieczna jest tzw. regeneracja złoża.
Wtedy zostaje ono przepłukane solanką – mieszanina wody i tabletek solnych, które wsypujemy i uzupełniamy, kiedy nadejdzie taka potrzeba. W efekcie kationy sodu wypierają ze złoża zalegające tam jony wapnia i magnezu, a popłuczyny kierowane są do instalacji kanalizacyjnej naszego domu. Kolejnym etapem jest przepłukanie złoża wodą surową (twardą, niezmiękczoną). Zapewnia to dostateczne wypłukanie, a następnie ułożenie spulchnionych kulek żywicznych. Woda po płukaniu wodą surową kolejny raz trafia do kanalizacji.
Pamiętaj! Solanka nie trafia do wody pitnej, służy ona tylko do przepłukiwania złoża żywicznego. Prawdą jest jednak, że woda zmiękczona zawiera nieco więcej jonów sodu. Trafiają one do niej w zamian za zatrzymane w procesie zmiękczania jony wapnia i magnezu.
Nie ma czego się obawiać. Pijąc kranówkę wprowadzamy do organizmu tyle sodu ile ma kromka białego pieczywa (przy założeniu, że wypijamy ok. 3 litrów wody).
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 r. woda trafiająca do naszych kranów powinna mieć twardość w granicach 3,4-28 dH (stopni niemieckich), co odpowiada zawartości CaCO3 na poziomie 60-500 mg/l. Jednak tylko niewielka część naszego kraju może cieszyć się z wody która spełnia zakres 8-3 dH.
Tabletki solne do uzdatniania wody - worek 25 kg.
Zastosowanie
Zmiękczanie wody ma zastosowanie w budynkach jednorodzinnych (małe instalacje), wielorodzinnych (średnie instalacje) oraz instalacjach przemysłowych (złożone, o dużym przekroju poprzecznym rur). Odkładanie związków żelaza i wapnia jest wysoce szkodliwe (w przeciągu lat) dla każdej instalacji. W mniejszych przekrojach rur może dojść nawet do połowicznego zaślepienia przekroju przepływu, co może skutkować niepoprawnym przepływem wody w instalacji, a w następstwie: niepoprawnym działaniem urządzeń grzewczych, braku CWU oraz np. problemami z poprawnym grzaniem grzejników.
Zalety
- Brak problemów z osadami na armaturze sanitarnej i ścianach kabiny prysznicowej.
- Brak kamienia kotłowego – wydłużony okres sprawności urządzenia.
- Ograniczenie zużycia środków piorących oraz myjących; wydłużenie żywotności sprzętów AGD oraz brak potrzeby używania płynów zmiękczających dla pralek lub/i zmywarek.
Wady
- W zależności od ilości złoża - rozmiary urządzenia
- ?Przy niepoprawnym doborze zmiękczacza - duży pobór soli
Zapraszamy do naszego punktu sprzedaży – nasi doradcy pomogą dobrać odpowiednie urządzenie dla Twojego domu.